colorscheme:
yellow
violet
bw
Prihlásenie:
Login: Heslo:

Problem statement: zenit13kka

A: Rozstrel
15 bodov Časový limit: 100 ms


Správny prezident musí neustále vyjadrovať podporu našim športovcom. Preto Maroško pozorne sleduje výsledky v rôznych disciplínach. Športové zápasy často vyúsťujú do samostatných nájazdov, penaltového rozstrelu alebo niečoho podobného.

Penaltový rozstrel futbalového zápasu pozostáva z piatich pokusov každého tímu. Tímy sa pri zahrávaní pokutových kopov striedajú po jednom pokuse. Niekedy sa môže stať, že v istom momente je víťaz určený bez ohľadu na to, ako by rozstrel pokračoval.

Uvažujme nasledovný príklad. Nech prvý tím prvé dva pokusy premení a druhý svoje pokusy nepremení. Po druhej sérii je teda stav 2:0. Prvý tím následne premení aj tretiu penaltu. V prípade, že druhý tím nepremení ani svoj tretí pokus, bude stav 3:0. Do konca rozstrelu sú už ale len dve možnosti skórovať a preto je zrejmé, že víťazom bude prvý tím. V rozstrele teda netreba pokračovať a výsledok 3:0 je konečný. Výsledok 4:0 ani 5:1 pri žiadnom priebehu možný nie je, pretože rozstrel by sa skončil skôr, než by takéto skóre nastalo. Preto je najvyšší možný rozdiel skóre po penaltovom rozstrele 3.

Napíšte Maroškovi program, ktorý načíta počet pokusov každého tímu pri rozstrele (v uvedenom futbalovom príklade je to 5) a zistí, aký najväčší rozdiel skóre sa môže zrodiť vo výsledku takého rozstrelu. Jediné číslo na vstupe bude celé, kladné a nebude presahovať 20.


> Príklady:

vstup

5

  
 
výstup


3

  
 
vstup

6

  
 
výstup


4

  
 
Pri takomto rozstrele rozdiel tri na určenie výsledku nemusí stačiť. Nech je napríklad po troch sériach stav 3:0. Druhý tím má ešte šancu, ak premení zvyšné tri pokusy a prvý tím nepremení žiaden. Ak ale prvý tím premení svoj štvrtý pokus, bude rozhodnuté a zápas skončí výsledkom 4:0. Vyšší rozdiel skóre nie je dosiahnuteľný.

vstup

2

  
 
výstup

2

  
 
Za stavu 1:0 ešte nie je o víťazovi rozhodnuté.


(C) MišoF, Zemčo. 2007 - 2013