colorscheme:
yellow
violet
bw
Prihlásenie:
Login: Heslo:

Problem statement: zenit13kkd

D: Emócie vo vete
25 bodov Časový limit: 100 msPrezidenti mávajú veľa dlhých prejavov. Tie sa niekedy občanom nechcú celé počúvať. Mnohých v podstate ani nezaujíma konkrétny obsah. Chcú ale vedieť, či prejav nesie pozitívne alebo negatívne posolstvo. Preto sa prezidentská kancelária v spolupráci s verejnoprávnou televíziou rozhodla, že pripraví pre divákov pomôcku. Keď bude prezident adresovať slová verejnosti, v dolnom rožku obrazovky sa bude objavovať veselý, smutný alebo neutrálny smajlík.

Maroško veľmi rád používa slová žiaľbohu a chvalabohu. Emocionálny náboj vety je určený výhradne týmito slovami a výsledné posolstvo je rozdiel počtu ich výskytov. Posledný výskyt niektorého z týchto slov je špeciálny. Keďže je na záver a v poslucháčovi najviac utkvie, jeho efekt je dvojnásobný.

Uvažujme napríklad vetu Cena potravín išla žiaľbohu hore, chvalabohu sa to ale netýka všetkých komodít. V tejto vete sa vyskytuje myšlienka zdraženia, ktorá je ale zmiernená optimistickou poznámkou v závere. Vo vete máme jeden výskyt slova žiaľbohu a jeden výskyt chvalabohu. Posledným slovom je chvalabohu, takže jeho efekt je dvojnásobný. Emocionálne skóre tejto vety je teda -1 + 2 = 1. Ide teda o pozitívnu vetu.

Na vstupe je jediný riadok a na ňom jedna prezidentova veta s odstránenou diakritikou. Táto veta pozostáva z malých a veľkých písmen anglickej abecedy, čiarok, medzier a práve jednej bodky, ktorá je jej posledným znakom. Môžete predpokladať, že veta obsahuje aspoň jedno písmeno a celkovo pozostáva z najviac 250 znakov. Vo vete nebudú nikdy bezprostredne po sebe nasledovať dve alebo viac čiarok. Tiež sa tam nebudú bezprostredne po sebe vyskytovať ani dve alebo viac medzier.

Výskyt slova zialbohu alebo chvalabohu sa počíta len vtedy, ak je pred ním a za ním medzera, čiarka alebo bodka. Výskyt ako podslovo iného slova sa teda nepočíta. Na veľkosti písmen nezáleží. Ak sa vo vete objaví Chvalabohu, ,chvalabohu. alebo cHvaLABohU, je to platný výskyt.

Na výstup vypíšte jediné slovo: neutralna, pozitivna alebo negativna podľa toho, aké emocionálne skóre veta na vstupe dosahuje.

> Príklady:

vstup
Zialbohu sme prehrali so Svedmi, zialbohu sme prehrali s Normi, zialbohu sme prehrali s Kanadou, chvalabohu aspon za vitazstvo proti Kazachstanu. 
výstup
negativna 

Toľko negatívna v tejto vete nedokázal vynahradiť ani záver a výhra nad Kazachstanom.
vstup
Toto je priklad vety s absolutne neutralnym posolstvom superchvalabohu. 
výstup
neutralna 

V tejto vete nie je žiadny platný výskyt slova, ktoré by jej dávalo emocionálny náboj.
vstup
Na druhej strane si myslim, ze Slovensko niekedy, zialbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, ze zialbohu, ze na Slovensku predsa len ta pracovna sila je este stale lacnejsia a teraz, chvalabohu, ze je lacnejsia. 
výstup
pozitivna 
(C) MišoF, Zemčo. 2007 - 2013